Ekonomi

EBRD, Türkiye için 2023 büyüme varsayımını değiştirdi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri öncesinde açıklanan %3,5’lik 2023 büyüme varsayımını %3’e indirirken, afetler Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasını (GSYİH) %1’e düşürdü. aşağı çekebileceğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki deprem 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Son açıklamaya göre iki depremde 35 bin 418 kişi hayatını kaybetti.

EBRD; Aylık raporunda, en fazla finansman sağladığı ülke olan Türkiye’de önümüzdeki aylarda artması beklenen inşaat faaliyetlerinin, yıkımın altyapı ve tedarik zincirlerindeki etkisini azaltacağını öngördü. Banka, %1 GSYİH daralmasının “makul bir tahmin” olduğunu söyledi.

EBRD baş ekonomisti Beata Javorcik, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Deprem ağırlıklı olarak tarım bölgelerini ve hafif sanayi bölgelerini etkiledi, bu nedenle diğer sektörlere etkisi sınırlı kaldı.”

EBRD, Türkiye’nin artan dış finansman ihtiyacı ve 2023 seçimlerine ilişkin belirsizliklerin de ülke için ciddi ekonomik zayıflık yarattığını belirtti.

Raporda, “2015’ten bu yana TL enflasyondan daha hızlı değer kaybederken, ABD dolarındaki düşük maliyetlerin de desteğiyle ülke ihracatı arttı” denildi.

guneyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu